Авганистан, 2001 год. – до данас. НАТО интервенција без одобрења УН
Након ужасних напада од 11. септембра 2001 године, председник Џорџ Буш је затражио да авганистански покрет „Талибан“ испоруци терористу Осамy бин Ладена. И у овом случају, талибани су америчким властима поново одговорили као и 1998 године, након терористичких напада у Кенији и Танзанији. После тога, америчка влада је покренула војну операцију „Инфините јустице“ (Бесконачна правда), који је убрзо преименован у „Трајна слобода“.
У октобру 2001 године, почело је бомбардовање и ракетни напад на положаје талибанских трупа. Санкција од стране Савета безбедности УН и наметање војног контингента Авганистану – Међународних снага за подршку безбедности у Авганистану – су предузете практично, одмах након почетка операције. Овај сукоб је најдужи у историји САД. Тренутно, копнене снаге САД-а су у процесу напуштања земље.
Операција се не може назвати успешним, јер покушаји да се Авганистан уједини и да се врати у мирни цивилни живот, потпуно су пропали Током операције, око 500 хиљада становника су постали избеглице, док је 14 до 34 хиљада људи убиијено. У овом случају, жртве рата, нису били само људи из Авганистана, већ и из суседних држава. Американци активно користе своје УАВ-е (Унманнед Аериал Вехицле- беспилотне летелице) за нападе против терориста у Пакистану, у неким случајевима, ова бомбардовања су убијала тамошње мирне житеље. Такође, падом талибанског режима, у земљи се повећава производња лекова – опијум.
irak ed
Ирак, 2003 године, војна интервенција у сврху окупације Ирака од коалиције од 48 земаља коју је предводила САД у трајању од 2003. до 2010 године, са увођењем санкција од стране УН.
Вашингтон користи конструисане доказе и лажне овавештајне информације, у покушају да убеди свет, да Ирак активно развија оружје за масовно уништење и да поседује хемијско оружје. Међутим, гласање о нацрту резолуције који је предложила САД, није прошло.
Представници Русије, Француске и Кине су јасно ставили до знања, да ће ставити вето на сваку резолуцију која би садржала ултиматум могућност употребе силе против Ирака. Упркос томе, САД и њени савезници у марту 2003 године, покрећу операцију „Ирачка слобода“. Већ у мају исте године, амерички председник Џорџ Буш прогласио крај фазе, активне борбе. Као што је и 1991 године, ирачка војска брзо поражена и режим Садама Хусеина пао, а он је касније погубљен.
Званични датум завршетка рата у Ираку се сматра 2011 година, када је са територије ове земље повучен и последњи амерички војник. Војна кампања у Ираку је САД стајала 4423 погинула и 31935 рањена војника, док је ирачке цивилне жртаве тешко је проценити, али се сматра да је број погинулих премашио 100 хиљада људи. После свргавања Садама Хусеина земљу је тресао талас терора. Велики терористички напади у Ираку се дешавају и данас. Важно је напоменути да САД нису само збациле режим Садама Хусеина, већ су и инвестирале у обнови земље. До 2010 године, САД уложила у ирачку изградњу, индустрију и друштвене инфраструктуре Ирака, у износу 44,6 милијарде долара.
sv-libija_620x0
Либија, 2011 год. НАТО интервенција пропраћена санкцијама Савета безбедности УН
У фебруару 2011 године, у Либији су почели нереди који у пуном обиму ескалирају у оружани сукоб између опозиционих група и владиних снага које предводи Моамер Гадафи. На основу недоказанаог коришћења авијације за спречавање мирних протеста крајем фебруара 2011 године, Савет безбедности УН усвојио је резолуцију да наметне санкције против званичног Триполија.
У марту 2011 године, усвојена је још једна резолуција о зони забране летења над Либијом. Након усвајања ове резолуције, авиони НАТО-а су отпочели бомбардовање положаје владиних трупа и војних објеката. Званично, грађански рат у Либији је завршен у октобру 2011 године, убиством, Моамер Гадафија. Међутим, сукоби између паравојних група и разних милицијских снага се воде и до дан данас.